Reviews

What Editors Do: The Art, Craft, and Business of Book Editing by

carm_furio's review against another edition

Go to review page

4.0

What Editors Do is an essential for anyone interested in the publishing industry. With a variety of positions, genres, and audiences included, this book provides one of the most comprehensive and helpful overviews on the market.

amberfinnegan's review against another edition

Go to review page

informative lighthearted slow-paced

3.75

shiradest's review against another edition

Go to review page

Skimmed actually.

Loved that line on page 224 about families who retraced the Great Migration every summer. Like I did in staying with gr.Marie in elementary school.

pharmdad2007's review

Go to review page

2.0

Not really what I was expecting. Definitely geared toward someone in the industry or wanting to break into the industry.

ivantable's review

Go to review page

4.0

4.5. The best book I’ve read on the business of book editing. I appreciated the comprehensiveness—everything from acquiring to developmental editing to diversity to being an editorial assistant.

shiprim's review against another edition

Go to review page

5.0

Yayına hazırladığımız en kapsamlı kitaplardan biriydi bu. Sonra da sordular bana, bu kitabı kimler, neden okumalı? diye. Yanıtladım:

Yeni çıkan bir kitap hakkında “bu kitabı herkes okumalı” ifadesini kullanmak yarardan çok zarara yol açabilir aslında, emin değilim. Fakat inanın ki bazı kitaplar, kitabın özü olduklarından belki de, bu cümleyi hak etmeyi başarıyor.

Editör Ne İş Yapar? öyle bir kitap. Kitap okuyan uçsuz bucaksız azınlığın gayriresmî kullanım kılavuzu. “Kitap” adlı ürünün epik (hatta yer yer fantastik) yolculuğuna ışık tutan bir tılsım.

Peki, herkesi hariç tutarsak tabii, bu kitabı kimler okumalı?

Bu kitabı, iyi okurlar okumalı evvela. Çünkü iyi bir okur, tıpkı herhangi bir işte iyi olan herhangi biri gibi, ilgilendiği uğraşın her şeyini merak eder. Nereden çıkmıştır bu ürün? Neden ve nasıl bu hâle gelmiştir? Bundan sonra nereye gidecektir? Geleceği gibi, geçmişi de karmaşık mıdır?

Zaten sonrasında, bu soruların yanıtlarını merak eden bir okur, eser miktarda hevesi de varsa, yönünü de bu doğrultuda çizecektir. İşte o yüzden, editörlüğe, yayıncılığa, belki yazarlığa; yani kısacası kitapla ilgili herhangi bir kariyere merak salan herkes, kesinlikle okumalı.

Ayrıca bu kitabı yazarlar okumalı. Bu kitabı ilk önce yazarlar okumalı. Yazdığı kitabı yazdığı hâliyle yayımlatabilen pek fazla yazar olmadığına göre, her yazarın bir editöre ihtiyaç duyduğu gerçeği istisna kaldırmadığına göre, bu kitabı yazarlar da okumalı. Çünkü yazar-editör ilişkisinden, doğru ve açık yazabilme yetisinden, içeriğin öneminden, kendi kitabını tanıtabilme yeteneğinden bolca bahseden bu kitap, yazarlar için müstakbel bir yol arkadaşı.

Dil, edebiyat, sanat ve çeviribilim öğrencileri okumalı. Önlerindeki farklı ve açık yollardan birini tercih etme zamanları geldiğinde, yayıncılığa nasıl (ve daha da mühimi neden) girmeleri gerektiğine dair kapsamlı anlatılar barındıran bu kitabı, onlar da dikkatle okuyup dersler çıkarmalı.

Çevirmenler de okumalı. Redaktörler ve düzeltmenler hele mutlaka okumalı. Grafikerler, dizgiciler, satış temsilcileri, iletişimciler... Yani, evet. Yayıncılık sektöründeki herkes okumalı.

Fakat herkesten önce, bu kitabı elbette tüm editörler okumalı. Pek çok yararlı bilginin, püf noktasının, ufuk açıcı deneyimlerin, yapılan işi yeniden düşündüren tüm o satırların yanı sıra, editörlüğün nasıl da evrensel bir iş, sevinçlerin ve sorunların nasıl da her yerde aynı olduğunu fark ederek, sayfaları yüzlerinde müstehzi bir gülümsemeyle çevirme zevkini tatmak için, tüm editörler bu kitabı okumalı. Hatta belki de yalnızca bunun için okumalı.

Kitap, yazardan okura ilerleyen uzun bir yolun son halkası ve bu yol her seferinde bambaşka serüvenler barındırıyor. Fakat ister yürüyün, ister kaçın, isterseniz de ağaçlara binin, yanınızda her zaman bir Samwise Gamgee olmak zorunda. Çünkü yolculuğun zevki ve hakiki anlamı yüzüğü götürüp götürememenizde değil, yüzüğü nasıl götürdüğünüzde yatıyor.

love2readnstuff's review

Go to review page

informative medium-paced

3.75

mjrplatypus's review against another edition

Go to review page

4.0

4.5

hopeykat's review against another edition

Go to review page

5.0

I highly recommended this book to anyone interested in learning more about the publishing industry. It gives an up close and personal look at the many jobs that are possible in the publishing industry. It's written for publishing professionals, and not really an informational book about the process for authors, so bear this in mind.

amarrymeinbostonacademic's review

Go to review page

Didn't finish- YET. I'm reshelving this as "want to read". I'm leaving the country in a few days and I can't take library books with me (of course). This is an interesting read, I just need way more time with it. I'm still going to take a few of my own books with me on the trip.