A review by audreyatic
Six Pillars of Self-Esteem: The Definitive Work on Self-Esteem by the Leading Pioneer in the Field by Nathaniel Branden

challenging informative inspiring reflective medium-paced

5.0

Ez a könyv, amit valójában csak a borítója miatt vásároltam meg egyszer egy könyvesboltban, a 2024-es év legfontosabb önismeretet tágító olvasmánya lett számomra. Ugyan elég terjedelmes, de annyira gördülékeny a stílusa, hogy egy hétvége alatt elolvastam. Szinte az egész könyvet aláhúzogattam, tele van inspiráló, értékes és mélyreható gondolatokkal. Talán az “Önbecsülés és kultúra” részt  lehetett volna még egy kicsit konkrétabban kidolgozni, pontosabb hivatkozásokkal ellátni.

Ezzel a könyvvel dolgozni kell,  ha elolvasod, valószínűleg még min. egy fél évig ott lesz a kezed ügyében, hiszen komoly önismereti munkát igényel az általa felkínált 31 hetes, mondatkiegészítéses gyakorlatokra épülő program. 

Meglepődtem, hogy Nathaniel Branden már 1994-ben megírta ezt a művét, és nálunk csak mostanában került kiadásra. Méltatlanul kevéssé ismert alkotó!

Az általa alaposan felépített rendszerre érdemes lenne a mai dinamikusan változó üzleti környezetben tréningeket létrehozni. A magánéletben, gyermeknevelésben, pszichoterápiában és üzleti életben egyaránt helye van az önbecsülést támogató rendszerének,  ennek a jól struktúrált gondolkodásnak. Olvassátok el, csak ajánlani tudom! Nagyon fontos könyv!

Kedvenc idézeteim:

“Mivel olyan sok éven át dolgoztam emberekkel az önbecsülés építésén, mindig éberen figyeltem a döntő pillanatokat a pszichoterápiában - amikor mintha valami a helyére kattanna a páciens elméjében, és elindul valami új, előrevivő mozgás.

Az egyik legfontosabb ilyen pillanat az, amikor a páciens megérti, hogy nem jön senki. Senki nem jön a megmentésemre; nem jön senki, hogy helyreigazítsa az életemet; nem jön senki, hogy megoldja a problémáimat. Ha nem teszek valamit, semmi nem lesz jobb.” 

“A dolog szomorú iróniája az, […] amikor […] a dolog […] kicsinyes értelmében válnak önzővé.”

“Aki járatos a pszichológiában, tisztában van a belső gyilkos megtagadásának veszélyeivel. Sokkal kevesebben ismerik annak tragédiáját, amikor a belső hőst tagadjuk meg.”