A review by _anamarija_
Knjiga smijeha i zaborava by Milan Kundera

5.0

Ovaj roman sigurno nije jedan od onih kojih se lako zaboravljaju. Ponekad vas može i nasmijati, ali smijeh je ovdje, kao i u Kunderinoj intepretaciji, dvoznačajan, gorko-sladak, anđeoski i vražji; smijeh koji je često doživljen kao opasan, kao nešto drugo, a ponekad i groteskno.

Ovaj je roman za polagano i sporo čitanje, makar će vas često tjerati naprijed - toliko je pitak i fluidan. Ipak, dopustite mu da se polako razmota, poput lepeze, te vam tako, kroz svojih sedam priča, otkrije sve svoje slojeve.

Ovaj roman priča o ljubavi(ma), otuđenosti od sebe, od drugih, od korijena (domovine), o književnosti i autorima, o ojađenosti; o smijehu i zaboravu. O zaboravu od kojeg se naizgled strepi i bježi. Međutim, kamo se uopće može pobjeći; u čemu je spas od zaborava?

"Postoje ljudi kojima je suđeno da umru dok kruže, i drugi koji se nakon pada rasprsnu u komadiće. A ti drugi (među koje spadam i ja) stalno u sebi nose tihu čežnju za izgubljenim plesom u kolu, jer smo svi stanovnici svemira, gdje se sve vrti u u krug."

Značajan dio romana temelji se na odnosima među ljudima, a uglavnom se radi o ljubavnim odnosima erotski obojanima; odnosno samo istraživanje identiteta, bilo osobnog ili ponekad onog dijeljenog, usko je povezano sa seksualnošću i doživljajima tijela.

"Jan i Hedvika se nikada nisu razumjeli, a ipak su se uvijek slagali. Svatko od njih je tumačio smisao riječi onog drugog na svoj način, tako da je među njima vladao savršen sklad. Savršena solidarnost zasnovana na nerazumijevanju."